Най – много са „мамините синчета“ в Южна и Източна Европа – живеят с родителите си поне до 30

По случай Международния ден на младежта статистическата служба на Европейския съюз публикува данни за възрастта, на която младите хора напускат дома на родителите си. През 2020 г. те са го правили средно на 26,4 години, но тази възраст е различна в отделните страни членки, съобщава Евростат, цитиран от БТА.
Чак на 30, та дори и по – късно, напускат дома на родителите си младите хора в Хърватия (32,4 години), Словакия (30,9 години), Малта (30,2 години), Италия (30,2 години) и Португалия (30 години).
У нас младите напускат дома на мама и татко между 27 и 30-годишна възраст. Българските мъже обаче остават при родителите си значително по-дълго от жените.
Най-рано - под 22 години - децата напускат семейното гнездо в Дания (21,2 години), Люксембург (19,8 години) и Швеция (17,5 години).
В повечето северни и западни страни младите хора напускат дома на родителите на възраст между 20 и 25 години, а в южните и източните държави това става към края на 20-те и началото на 30-те години.
Средната възраст, на която мъжете в ЕС са напускали дома на родителите, е 27,4 години, а при жените - 25,4 години. Тази тенденция е наблюдавана във всички страни. Най-големите разлики между мъжете и жените са били установени в Румъния, където младите мъже са напускали дома на родителите си средно на 30 години, а жените - на 25,5 години (разлика от 4,5 години). На второ място е била България, където при мъжете това е ставало средно на 32 години, а при жените - на 27,8 години (разлика от 4,2 години). На трето място е Хърватия, където и мъжете, и жените са напускали дома на родителите си на най-късна средна възраст в ЕС - съответно 34 и 30,9 години (разлика от 3,1 години).
Остави отговор
Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани с *
Подобни публикации
За Нас
Препоръчани новини
Последно качени обяви


Бюлетин
YouTube
Посетете нашият YouTube канал