COVID-19, ваксините и децата. Кои са рисковите групи в детския контингент?

По-голямата част от децата не боледуват тежко, но все по-големият брой на деца със затлъстяване и деца с вродени заболявания, с подлежаща патология на дихателната и сърдечно-съдовата система, е проблем. Именно тези групи деца боледуват по тежко и от COVID. Те са в т.нар. рискова група, при която очакваме по-чести и по-тежки усложнения. Това каза д-р Благомир Здравков, изпълнителен директор на единствената в България Университетска специализирана детска болница „Проф. Иван Митев“ – София. У нас тя е лечебното заведение с разкрит най-голям брой легла за лечение на деца с COVID-19. Интервюто е публикувано на страницата на здравното министерство.
Той силно препоръчва децата, които спадат към тази рискова група и са с изброените заболявания да се ваксинират.
„Виждаме, че последната COVID вълна в значително по-голяма степен засяга деца. Делта вариантът е по-заразен, а децата са група с ниско ваксинално покритие към момента. Всичко това дава логично обяснение защо сега наблюдаваме повече деца с COVID инфекция“, обясни медикът.
По думите му при децата рядко има риск от по-сериозни усложнения след прекаран COVID, но все пак понякога вследствие на тежко протичане се развива мултисистемният възпалителен синдром– MIS-C. Това е синдромокомплекс, дължащ се на патологична имунологично обусловена реакция, вследствие на контакт с вируса SARS-CoV-2. Тази реакция води до възпаление в различни органи и системи на детския организъм, което сериозно застрашава нормалното им функциониране. 50-70% от развилите синдрома имат сърдечно засягане, което е животозастрашаващо усложнение и налага интензивно лечение и дълготрайно проследяване.
Хоспитализираните деца с COVID-19 в специализираната детска болница в момента са двойно повече от хоспитализираните при предишната вълна, отчете д-р Здравков. „Това се обяснява с няколко факта: Делта вариантът е много по-заразен, децата често са в колективи – ясли, градини, училища, където потенциалното заразяване е много по-вероятно и изключително важна причина е ниската степен на ваксинация на родителите и възрастните, с които децата съжителстват“, поясни той и допълни, че единствената превенция е високата лична хигиена, физическа дистанция, носене на маски и най-важното – високо ваксинационно покритие на населението.
Одобрените за приложение при деца ваксини срещу COVID-19 са препаратите на производителите Pfizer/BioNTech и Moderna. Те са базирани на иРНК технологията. Наблюденията върху ваксината Comirnaty на производителя Pfizer/BioNTech сочи, че децата я понасят добре. „Не сме установили нежелани лекарствени реакции, а изграждащият се имунен отговор е с добър протективен потенциал срещу вируса. В САЩ с тази ваксина вече се имунизират и деца над 5-годишна възраст. Очаква се до края на годината такова одобрение да има и от Европейската агенция по лекарствата. Апликацията на ваксина при деца на тази възраст налага редукция на дозата й“, обясни д-р Здравков.
Остави отговор
Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани с *
Подобни публикации
За Нас
Препоръчани новини
Последно качени обяви


Бюлетин
YouTube
Посетете нашият YouTube канал