Експерт: "Реформата в МОН ще покаже колко са дълбоки джобовете на родителите "

Тази седмица стана ясно, че министерството на образованието и науката готви промени в изпитите след VII и XII клас. Седмокласниците ще трябва да държат изпити по повече предмети, а зрелостниците да се потрудят повече за тройка, тъй като минималният брой точки ще бъде повишен от 23 на 30 точки за матурите.
Националното външно оценяване в новия формат ще се проведе за първи път през 2023 година. Изпитът по български език вече ще включва и въпроси по география и история. А по математика ще бъде комбиниран с материал от биология, химия и физика.
На пръв поглед тази реформа звучи като много добро намерение, но тя ще задълбочи социалната разлика между учениците. Това ще покаже не колко учат децата, а колко са дълбоки джобовете на техните родители. Така учителят по история, образователен експерт и анализатор Емил Джасим коментира готвените промени от просветното министерство в ефира на БТВ.
„Честно казано на мен ми се струва, че това е реверанс към другите учители, не само към тези по български език и математика, които досега даваха уроци. Общо годишният оборот на тази индустрия, каквато са частните уроци е около 100 милиона лева и всъщност това ще се случи – да се насърчи максимално паралелното образование. Пътят към Ада е постлан с добри намерения. В това министерство работят хора, които не могат да осъвременят учебните програми вече толкова много години, а ние очакваме от тях да направят някакъв нов изпит, как ще стане това“, коментира експертът в студиото на „Тази сутрин“.
По думите му функционалната грамотност не се променя с изпити, а с промяна в начина на преподаване, което не се прави от образователното министерство. За целта учителите трябва да бъдат квалифицирани да преподават по модерен начин.
„Истинската реформа би била тази, в която едно дете от село Старопатица/Видинско има същия достъп до образование и е способно да изкара също толкова висока оценка, колкото това, живеещо в центъра на София или Пловдив“, допълни Джасим.
Васил Николов от Национален инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система заяви, че на пръв поглед промените звучат много добре, но притеснителното е начина, по който ще бъдат изпълнени. Обществото у нас е свикнало да посреща всяка една промяна със страх и отрицание и всичко ново се прави половинчато, за да се угоди на всички.
„Когато си поставен в ситуация, в която детето трябва по някакъв начин да се справи с нещата, с които не може – вероятно е да се стигне до частни уроци“, коментира Николов.
Директорът на на Националната финансово-стопанска гимназия Мая Гешева заяви, че промените се налагат от обществото, а МОН само кодифицира необходимостта от тях.
Според нея ще минат няколко учебни години, докато се стигне до национално външно оценяване в този формат. Затова първо ще се започне с промяна в учебните програми и след това на изпитите.
Междувременно днес излязоха резултатите от националните външни оценявания след VII клас по български език и литература и по математика, които се състояха малко по-рано този месец.
Ученици и родители вече могат да проверят резултатите, чрез входящ номер и код за достъп на адрес : https://www.mon.bg/bg/news/3932
Обявяването на резултатите по-рано осигурява на учениците и родителите достатъчно време, за да направят избор на училище, профил или на специалност от професия според получения бал на ученика.
Срокът за подаване на заявленията за класиране е от 3 юли до 7 юли 2020 г.
Остави отговор
Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани с *
Подобни публикации
За Нас
Препоръчани новини
Последно качени обяви


Бюлетин
YouTube
Посетете нашият YouTube канал